Fotografia ako príbeh


Fotografie sú naším životným príbehom. Zachytávajú naše jedinečné okamihy v emóciach a v atmosférach pevne uzamknutých v čase. Oproti videu majú výhodu. Fotografie dokážu zachytiť a zvečniť to, čo si na videu v rýchlom slede záberov veľakrát nevšimneme. Zvečnia radosť, lásku, obetavosť, zvedavé pohľady alebo prekvapené oči.

Tie nezabudnuteľné momenty sú podstatou krásnej fotografie. Na takéto okamihy musí mať človek veľakrát šťastie, alebo si na ne musí trpezlivo vyčkať. Ak sa vám niečo takéto podarí zachytiť, potom k dokonalosti záberu ostáva už iba zvládnutá teória. Práve o tejto teórii budeme hovoriť. Na túto teóriu totiž vôbec nemusíte mať profesionálnu techniku. Stačí trpezlivosť, nacvičené oko, ruka a pár tipov, ktoré sa dajú natrénovať aby ste ich robili automaticky.

Natrénované základy teórie vám veľakrát pomôžu vytvoriť aj z obyčajnej fotky fotku zaujímavú. Stačí naozaj veľmi málo.  Nemusíte byť ani zdatný fotograf. Táto téma je venovaná práve laikom alebo fotografom začiatočníkom. Jej cieľom je poskytnúť vám dobrý pocit pri zakladaní fotiek do albumu, ktoré nafotíte na dovolenke, zo svojimi ratolesťami alebo pri iných príležitostiach.

Úplne na začiatok si povieme niečo o kompozícii fotky.  Prejdite na časť nazvanú kompozícia >>

Ľuboš Biľ