Kompozícia


O kompozícií sa dá napísať veľa. Je to téma spojená z obrazom. Jej uplatenenie nájdeme pri zobrazovaní čohokoľvek, či je to maľovaný obraz, fotografia alebo video. My sa na ňu skúsime pozrieme z pohľadu dovolenkára fotografa. 

 

Základ kompozície


Základná poučka o kompozícií v podstate hovorí, že každý obraz je rozdelený na 3 tretiny. 


Ak chceme, aby naše fotky pôsobili lepším dojmom, využijeme práve tieto tretiny. Do nich umiestnime objekt, ktorý fotíme. Kompozíciu by sme nemali nikdy podceňovať. Je daná psychológiou a niektoré jej časti dokonca aj matematicky (zlatý rez). Pôsobí podvedome, či to chceme alebo nie. Rovnaká fotka ale inač kompozičné odfotená pôsobí veľakrát diametrálne odlišne. Pravidlá kompozície využívajú profesionáli v súčasnosti a využívali ju aj svetoví maliari v minulosti. 




Ako využiť tretiny - na šírku?


Použitie pravidiel kompozície znamená:
1. Našu fotografiu v mysli rozdelíme na hlavý objekt (strom, hora, človek, ...) a vedľajší (okolie). Hlavný objekt je to, čo nás zaujíma, čo chceme odfotiť.

2. Umiestnime náš hlavný objekt do tretín a podľa jeho veľkosti si vyberieme či nám zaplní 2 tretiny alebo 1 tretinu.

   
Obr 1A a 1B. Jedna možnosť rozdelenia tretín je na stĺpce (dve alebo jeden stĺpec - farebná časť). Toto delenie nám rozdeľuje fotografiu po šírke.

   
Obr 2A a 2B. Druhou možnosťou je delenie tretín na riadky (farebná časť). Delenie na riadky rozdeľuje fotografiu na tretiny na výšku.


 

V praxi


Čo to pre nás znamená v praxi? Ako to využijem na dovolenke? Ukážeme si to na dovolenkových fotkách. 

Príklad 1
Ako prvý príklad si uvedieme fotky orientované na šírku. Našli sme kúsok prírody, ktorý oslovil naše oči. Čo s tým? Prv než cvakneme, pozrieme sa na scénu a povieme si, ako by sme mohli scenériu, na ktorú sa pozeráme, rozdeliť do tretín. V tomto prípade som použil delenie tretín na šírku a zaplnil som dve tretiny (obr 2A). V hornej "prazdnej" tretine som nechal oblohu a dolné 2 tretiny som zaplnil kopcom v popredí a horami v pozadí. (aby to bolo zaujímavejšie zároveň som využil aj členenie podľa obr. 1A a do dvoch pravých stĺpcoch (2/3) som umiestnil strom s kopcom.



Ako to bude vyzerať, keď si to rozrežeme na tretiny?

   
Obr.  Fotka rozdelená do tretín. Modrá zobrazuje delene 2A a červená delenie 1A. Horizont fotografie som umiestnil tak, aby obloha vyplnila celú tretinu. Okrem toho som fotoaparát posunul aj na šírku o toľko aby kopec vyplnil 2/3 šírky obrázku.


Príklad 2
Máme živého tvora (zviera, človeka). A chceme ho odfotiť z blízka, aby sme mu videli do očí, zachytili tvár, od pása hore ....



Opäť som použil delenie 1A. Tento krát som fotografiu rozdelil iba na šírku, keďže objekt je veľký a zaberá celú fotografiu na výšku.

   
Obr. Hlavný objekt (hlava zvieraťa) zapĺňa 2/3 fotografie - kompozícia 1A

Ak fotíte zvieratá alebo človeka a chcete ho odfotiť zblízka, napr. hlavu, vtedy je toto kompozičné delenie najvhodnejšie (1A - 2/3 fotografie). Objekt, ktorý fotíme, je zvyčajne dosť veľký nato, aby nám krásne vyplnil celé 2/3 fotografie.


Príklad 3
Ukázali sme si kompozičné delenie na 2/3. Ale čo 1/3? Kedy to využijeme? Je to vôbec praktické? Kompozíciu na 1/3 zvyčajne využijeme pri fotení na výšku (ukážeme si nižšie). Sú však prípady, kedy nám aj pri fotke na šírku 1/3 kompozícia pomôže.



Sme na dovolenke a chceme zachytiť krásu prírodu a zároveň postavu, ktorá "pózuje" pri tejto kráse. Na dovolenkách je to časté, pretože veľakrát chceme urobiť pamätnú fotku ktorá hovorí, že sme na tomto mieste boli. Práve vtedy nám príde 1/3 kompozícia vhod. Postavu (hlavný objekt) posunieme do 1/3  a 2/3 necháme okoliu - prírode, ktorú môžeme obdivovať. Keď pritom máme možnosť postaviť postavu tak, aby príbehom súvisela s okolím (pozerá sa, skáče, obdivuje...), máme peknú fotku.

   
Obr. Hlavný objekt (postava) je umiestnený do 1/3 fotografie (kompozícia 1B), opticky nezanikne, ale dáva pritom priestor vyniknúť aj okoliu - prírode.


 

Ako využiť tretiny na výšku?


Nie každý na dovolenke fotí na výšku, ale niekedy práve táto orientácia dáva fotografii iný rozmer. Je to hlavne preto, že sústredí pozornosť na menšiu časť prostredia. Hlavný objekt vtedy viac vynikne. Neobklopuje ho, veľakrát, zbytočne veľké okolie na ľavo alebo na pravo.

Čo vtedy s kompozíciou? Pravidlá kompozície sú rovnaké. 3/3 na výšku aj na šírku. Rozdiel je iba v tom, že pri orientácií na výšku správne rozdelenie tretín je viac potrebné. Práve kvôli svojej dobrej vlastnosti zúžiť pozornosť na objekt vystúpi aj jeho umiestnenie. Ak sme ho umiestnili zle, bude to citeľnejšie než pri orientácii na šírku.

Príklad 1
Ako prvú fotku si ukážeme hneď 1/3 kompozíciu, ktorú som spomínal. 1/3 kompozíciu využijeme opäť nato aby sme dali vyniknúť aj okoliu - resp. pozadiu, ktoré nám fotografiu dotvára.


Obr. Fotografia  zachytáva chatu na kopci. Atmosféru a prostredie dopĺňajú vysoké hory v pozadí.

Pri tejto fotke sa 1/3 hodí. Ak by som totiž fotku fotil na 2/3, mali by sme dole 2/3 kopec a hore by sa nám stratili hory. Celková fotka by potom stratila atmosféru hôr. Nevedeli by sme, že sa jedná ho hory. 

   
Obr.  Hlavný objekt (chata na kopci) zapĺňa 1/3 fotografie. 2/3 patria okoliu, ktoré dotvára fotku tým, že hovorí, že sa jedná o chatu v horách.


Príklad 2
A čo postava? Ak chceme, aby postava vynikla, alebo chceme za ňou zachytiť aj vysoký objekt či horu, vtedy sa nám hodí práve orientácia na výšku. Ako ju umiestniť?



Pri taktom spôsobe je najvhodnejšia kompozícia 2/3 rozdelená na šírku. Môžu sa vyskytnúť aj prípady 1/3 kompozície, ale v takomto prípade je postava malička a dominantnejšie je pozadie za ňou než samotná postava.

   


 

Ako sa rozhodovať?


Vieme, že existuje kompozícia. Vieme, že fotka je delená do 3/3 na výšku aj na šírku a vieme, že hlavný objekt umiestňujeme na 2/3 alebo 1/3 fotografie. 

... ale ako sa rozhodnúť? Kedy použijem 2/3 a kedy 1/3?

Odpoveď je v posúdení scenérie, ktorú ideme odfotiť. Zvyčajne fotíme tak, aby náš hlavný objekt zapĺňal väčšinu fotografie, teda 2/3. Kompozíciu 1/3 zvolíme vtedy, ak náš hlavný objekt chceme dotvoriť prostredím. Avšak v tomto prípade by zvyšné okolie (2/3) malo byť niečím zaujímavé (pekná príroda, úkaz na oblohe, hory, pamiatka, ...). Ináč fotka bude pôsobiť prázdno.

Ukážeme si na nasledujúcej fotke.

      
Obr. Fotka orientovaná na výšku s kompozíciou 2/3

Čo sa ale stane, keď tú istú scénu odfotíme v inej kompozícií?

      

Na prvom obrázku je kompozícia 2/3. Táto kompozícia dáva vyniknúť kopcu posiateho poľnými kvetmi. Dominanciu kopca umocňuje strom posadený na horizonte kopca. Strom s kopcom opticky patrí spolu, ako keby išlo o objekt s jednou siluetou. Druhý obrázok je pre zmenu odfotený 1/3 kompozíciou. V tomto prípade dominanciu kopca zo stromom vystriedala obloha. Tá však nie je ničím zaujímavá. Nezaujme a fotke teda nedáva ďalší zmysel. Fotka pôsobí prázdno. Tretí prípad je nedodržanie kompozície (ani 1/3 ani 2/3). Horizont je umiestnený v strede. Na fotke sa v tomto prípade akoby bijú 2 rovnocenné plochy. Veľká obloha a zároveň malý veľký kopec zo stromom. Ani jedná plocha nie natoľko veľká, aby strhla dominanciu na svoju stranu. Fotka je tak chaotická - ani tu, ani tam.


 

Zhrnutie


Fotiť kompozične správne nie je nič výnimočné a nie je potrebné sa to ani špeciálne učiť. Dokáže to každý. Stačí, ak si človek uvedomí, že fotka je rozdelená do 3/3 na výšku aj rovnako do 3/3 aj šírku. Ostatné je už iba na trénovaní. 

Rada ako to zvládnuť čo najlepšie? 
Prv než stlačíte spúšť, neponáhľajte sa. Povedzte si, že kompozícia je o 3/3 a vy idete objektom, ktorý fotíte, vyplniť 2/3 alebo 1/3. Pozrite sa na display, alebo do hľadáčika, skontrolujte 2/3(1/3) a cvak. Stačí si to uvedomiť pred stlačením spúšte a neponáhľať sa. Časom to budete robiť automaticky. Chce to iba prax, nič iné.

... nabudúce si povieme niečo o prázdnych miestach na fotke.

Ľuboš Biľ